HOME | مجموعه شرکت های آ د پارس-مرکز تحقیق و توسعه

اسلایدشوی صفحه اصلی

سیستم های مخابراتی مدرن | راه کار های مدیریتی بیسیم

ارئه دهنده راه کار های جامع
نوین ترین راهکار های ارتباط سیار رادیویی را در ایران به ارمغان آورده ایم .

راهکار های مخابراتی خاص! | بکار گیری از مهندسین و مخترعین داخلی

ساخت ایران !
ساخت و تولید نیاز های کشور توسط مهندسین ایرانی و خلاق

سامانه های مدیریتی مدرن | ما خودمان را برای ایجاد سوق میدهیم

هوشمندی تجاری
 اهداف و برنامه کلی شرکت، کمک  رسانی شایان برای ساخت و تولید سیستم های مخابراتی کشور است .

Adapters Terminal (آداپتور پايانه ) 

 

آداپتور پایانه در واقع نام صحیحتري براي یک مودم ISDN است که یک کامپیوتر شخصی را به یک خط ISDN متصل می کند , اما برخلاف مودم های معمولی , عمل مدولاسیون (و برعکس ) را انجام نمی دهد.

 

Antenna (آنتن)

 

آنتن جهت دريافت و تشعشع امواج راديوئي به كار مي رود. اگر به صورت فرستنده به كار رود ، امواج فرستنده را به امواج الكترو مغناطيس تبديل نموده و پخش مي نمايد و اگر به صورت گيرنده به كار رود ، امواج اكترومغناطيسي موجود در فضا را دريافت نموده و تبديل به امواج الكتريكي نموده و جهت آشكار شدن ، به مدار گيرنده  تحويل ميدهد . آنتن ها انواع مختلفي دارند مانند : آنتن امني (omni)، پارابوليك ، ياگي ، بشقابي ، تلسكوپي و ...

 

Connection (اتصال)

 

اتصال در فرهنگ لغت به معني به هم وصل شدن  يا پيوستن مي باشد. در اصطلاح شناسي فناوري اطلاعات و ارتباطات  اتصال مسيري فيزيكي است كه در شبكه مخابراتي وظيفه انتقال سيگنال ها را از كاربري به كاربر ديگردارد. اين مسير مي تواند از جنس سيم مسي ، الياف نوري يا امواج راديويي باشد.

 

 Interconnection(اتصال متقابل)

 

اتصال متقابل اتصال و پيوند ميان دو اپراتور مخابراتي به معناي مجموعه اي از قواعد حقوقي ، فني و توافقهاي عملياتي و كاربردي است كه بر اساس آن امكان ارتباط مشتريان آنها به يكديگر فراهم مي شود . در صورت فقدان اتصال متقابل بين اپراتورها ، مشتركين اپراتورهاي مختلف قادر به ارتباط با يكديگر نخواهند بود.

 

اتصال متقابل بين اپراتورها مي تواند مستقيم و يا غير مستقيم ( با وساطت يك شبكه ثالث ، مانند شبكه ارتباطات زيرساخت ) انجام پذيرد.

 

همچنين سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي پيگير امور مربوط به اپراتورها در كشور بوده و به عنوان مرجع حل اختلاف براي اپراتورها ايفاي نقش مي كند.

 

Connector (اتصال دهنده )

 

به معناي شيئي كه دو چيز را به هم وصل مي كند.

 

افزاره اي فيزيكي كه نقش ميانه را براي اتصال كابل نوري يا كابل هم محور به همديگر يا به دستگاه مخابراتي ايفا مي كند.

 

Female Connection(اتصال دهنده ماده )

 

اتصال دهنده اي كه از يك حفره موسوم به " مادگي " تشكيل شده و داراي بخش متناظر و استانداردي به نام "نري " است . به طوريكه از پيوند آن دو ، اتصال الكتريكي محكمي به وجود مي آيد.

 

Male Connection (اتصال دهنده نري )

 

اتصال دهنده اي كه از يك زائده برچسته موسوم به " نري " تشكيل شده و داراي بخش متناظر و استانداردي به نام "مادگي " است . به طوريكه از پيوند آن دو ، اتصال الكتريكي محكمي به وجود مي آيد.

 

power plant room (اتاق نيرو)

 

اتاق نیرو یا(باتري­خانه) از قسمت های مهم  یک مرکز مخابراتي مي باشد  كه وظيفه آن تأمين برق مصرفي تجهيزا ت مراكز مانند سوئيچ ،PCMهاو... ميباشد..دراين بخش علاوه برمبدلهاي متناوب به مستقيم،تعدادي باطري نيزبراي مواقع قطع برق شهري موجود ميباشند.

 

Pulse Code Modulation room (اتاق PCM )

 

اتاقPCM که معمولا در مجاورت اتاق MDF مي باشد ، مکانی است که پالسهای دیجیتال برای انتقال درطول خط به صورت آنالوگ درآمده  و منتقل مي­شوند. همچنين دراینجایک کانال به مشترک تخصيص مي­يابد.

 

short circuit (اتصال كوتاه )

 

اتصال کوتاه درواقع خطایی است که در آن بار الکتریکی (جریان) اجازه عبوربین یک فاز و زمین الکتریکی یا بین دو فاز را مي يابد.  وزماني رخ مي دهد که جريان، از یک مداردر  مسيري  ناخواسته که تقریبا بدون مقاومت يا داراي مقاومت بسيار كم  است، عبور كند.

 

Doppler Effect (اثر دوپلر)

 

اثر ناشي از تغيير بسامد (فركانس) براي انواع امواج از جمله موج هاي صوتي اكترومغناطيسي ، امواج آب ، امواج فشار و .... ب اثر حركت نسبي چشمه (منبع پخش كننده موج ) و ناظر ( گيرنده ) . مثال بارز آن زماني است كه شما در كنار جاده قرار گرفته ايد متوجه زياد و كم شدن صداي اتومبيل به ترتيب با نزديك و دورشدن آن به خود مي شويد ، كم و زياد شدن صداي اتومبيل همان اثر دوپلر حاصل از حركت نسبي انومبيل نسبت به شما است كه در كنار جاده ايستاده ايد.

 

اين پديده ابتدا توسط رياضيدان و فيزيكدان اتريشي ، يوهان كريستيان دوپلر ، توصيف و تحليل شد.

 

Jamming  (اختلال)

 

اختلال در فرهنگ لغت به معناي در هم و برهم شدن كار ، خلل پذيرفتن ، بي سروساماني مي باشد.

 

و در ارتباطات و مخابرات به معناي ايجاد امواج يا سيگنال هاي غير مطلوب در دستگاه گيرنده مي باشد كه به وسيله امواج مزاحم كه منجر به كم شدن توان گيرندگي دستگاه هاي مخابراتي – ارتباطي و مانع رديابي امواج مي شود ، باعث مختل شدن ارتباط مي شود.

 

Earth bar (ارت بار)

 

شمش اتصال زمين كه جهت نصب كابلهاي اتصال زمين در مركز ، MDF و اتاق كابل طبق طرح نصب مي شود.

Spam ( اسپم)

اسپم به معناي پيام الكترونيكي است كه بدون درخواست گيرنده و براي افراد بي شماري ارسال مي شود. به طور كلي ، به سوء استفاده از ابزارهاي الكترونيكي مانند اي ميل ، مسنجر ، گروه هاي خبري اي ميلي ، فاكس ، پيام كوتاه و .... براي ارسال پيام به تعداد زياد و به صورت ناخواسته اسپم مي گويند . با توجه به ارزان بودن اين روش نسبت به پست سنتي و همچنين ناقص بودن قوانين بين المللي براي محدود كردن هرزنامه ، اين نوع  ايميل ها در سطح وسيعي ارسال مي شوند.اين قبيل اي ميل ها  ، اثري بيش از مزاحمت براي استفاده كنندگان  اينترنت دارد و به طور قابل توجهي بازدهي شبكه و سرويس دهندگان اي ميل را تحت تاثير قرار مي دهد چرا كه  حمله هاي  اسپم پهناي باند زيادي را مي گيرد ، صندوق هاي پستي را پر مي كند و زمان خوانندگان اي ميل را تلف مي كند .

هرزنامه ها از مشهورترين انواع اسپم  مي باشند اما اسپم مي تواند شامل اسپم در پيام رسان ها ، در گروههاي خبري ، در بخش نظرات وبلاگ ها و ... باشد.

براي مقابله با اسپم ها روش هاي متعددي ايجاد شده است كه بهترين تكنولوژي در حال حاضر براي توقف اسپم ، استفاده از نرم افزارهاي فيلترينگ مي باشد. در اين برنامه ها ، در صورت وجود كليد واژه هاي خاصي در خط موضوع پيام ، نامه الكترونيكي مورد نظر حذف مي شود.

call waiting(انتظار مكالمه )

از سرويس هاي  مخابراتي است كه با ايجاد اين سرويس كاربر قادر مي شود هنگام داشتن يك مكالمه از دريافت مكالمه ورودي ديگر آگاه شود .                                                                                                                      

cable house (اتاق كابل)

اولين قسمت یک  مركزمخابراتی اتاق كابل نام دارد.كه از قسمت های اصلی یک مرکز است اتاق کابل معمولاًدرزيرزمين ياهمكف واقع است .

 ONU مخفف Optical Network Unit

اتاقک های متعلق به مخابرات ، در بیرون از مخابرات و در کنار خیابان که در آن  دستگاه سوئیچ و MDF وجود دارد که چندین شماره را کنترل می کنند.

اينمارست چيست؟

براي كاستن از تلفات جاني حوادثي مانند غرق شدن كشتي تايتانيك در سال 1912 كه 1517 نفر كشته بر جاي گذاشت ، و با هدف ايمن تر كردن دريانوردري و زندگي در دريا از طريق بهبود بخشيدن به كيفيت ارتباطات دريايي ، به ابتكار سازمان بين المللي دريانوردي (IMO) و همكاري اتحاديه بين المللي مخابرات (www.itn.int) در ماه ژوئيه سال 1979 در كشور انگلستان تشكيلاتي به نام " سازمان بين المللي ارتباطات ماهواره اي دريايي " در شهر لندن شكل گرفت كه با عنوان اختصاري سازمان " اينمارست" (INMARSAT) به شركت هاي كشتيراني جهان معرفي شد. اين تشكيلات در واقع يك شركت تعاوني بين المللي است كه نوع فعاليت آن انتفاعي است. هدف اصلي اين سازمان از تشكيل اين شبكه ارتباطي در آن زمان ، از يك سو فائق آمدن بر محدوديت هاي سامانه هاي ارتباطي موجود و تامين ارتباطات پيشرفته براي كشتي ها و شناورهاي دريايي بود و از سوي ديگر بهبود بخشيدن به امنيت تردد و زندگي در دريا.

 

ساختار سامانه اينمارست – A

ساختار سامانه اينمارست – A معمولا داراي يك فرستنده و دو گيرنده است كه فرستنده براي ارسال تلفن ، دورنگار ، داده ( با مدوله سازي FM ) و تلكس ( با مدوله سازي PSK و دسترسي TDMA )و همچنين براي درخواست تخصيص كانال منظور شده است و در خصوص گيرنده ها ، يكي از گيرنده هاي پايانه براي دريافت تلفن و دورنگار و داده ها و گيرنده ديگر براي دريافت پيام هاي تلكس مورد استفاده قرار مي گيرد. اينمارست – A به طور معمول داراي همه امكانات لازم براي ارتباطات تلفن ، تلكس ، دورنگار و انتقال داده ها مي باشد و همچنين امكان اتصال رايانه به آنها نيز وجود دارد.

قابليت ها و مشخصات فني اينمارست –A

در اين سامانه ، ارتباطات تلفني به صورت آنالوگ انجام مي شود و به جهت اينكه كيفيت صداي اين پايانه ها تا حدود كيفيت ارتباط از طريق خطوط تلفني ثابت باشد ، يك فشرده كننده داده ها در مسير ارتباط قرار مي گيرد و كلام به نسبت 1 : 2 فشرده شده و به صورت FM مدوله سازي مي شود تا با سرعت 8/4 كيلو بيت بر ثانيه ارسال شود.

ارتباطات تلكس اين سامانه ديجيتالي مي باشد و نوع مدوله سازي براي كانال هاي تلكس به صورت TDM است و همه كانال ها روي يك موج حامل هم تافت (multiplex ) مي شوند. نحوه دسترسي به كانال ها به صورت TDMA و تصادفي (random  ) مي باشد.

اغلب پايانه هاي اينمارست –A داراي يك " شماره سيار اينمارست " (IMN ) هستند كه براي ارتباط تلفني و تلكس يا دورنگار و داده اي استفاده مي شود . اما از آنجا كه اين پايانه ها داراي يك فرستنده و دو گيرنده هستند ، مي توانند دو شماره IMN نيز داشته باشند كه در اين صورت به آنها " دو شناسه اي " (Dual-ID)  گفته مي شود.

انواع پايانه هاي اينمارست-A

پايانه هاي اينمارست –A بر اساس كاربرد معمولا در چهار نوع : پايانه هاي دريايي ، صحرايي ، قابل حمل و خودرويي طراحي و توليد مي شوند:

پايانه هاي دريايي (Maritim e Mobile)

پايانه هاي دريايي براي نصب و استفاده روي كشتي ها  و شناورهاي دريايي طراحي شده اند. و با علامت اختصاري SES شناخته مي شوند و از دو بخش ADU و BDU تشكيل شده اند. بخشADU شامل يك آنتن با قطري حدود 90 سانتي متر و تجهيزات ردگيري ماهواره است و بخش BDU شامل دستگاه هاي فرستنده – گيرنده و تجهيزات جانبي آن مانند تلفن ، تلكس و چاپگر است .

اين پايانه ها ، از آنجا كه تمام مشخصات و قابليت هاي فني يك سامانه ارتباطي ماهواره اي ايمن مطابق استانداردهاي سازمان بين المللي دريانوردي را دارند، به عنوان يكي از اجزاي اصلي تجهيزات ارتباطي كشتي هاي اقيانوس پيما مورد استفاده قرار مي گيرند.

پايانه هاي صحرايي (Land Mobile)

پايانه هاي صحرايي معمولا به علت حجم و وزن زياد در چمدان هاي بزرگ جاسازي و توسط خودرو حمل و نقل مي شوند ولي روي آنها نصب نمي شوند. به علت قطر نسبتا زياد آنتن آنها كمتر از آنها استفاده مي شود و بر خلاف پايانه هاي دريايي كه آنتن متحرك دارند ، آنتن پايانه هاي صحرايي به صورت چند تكه و ثابت است و جاي آن معمولا در قسمت درب داخل چمدان حاوي دستگاه است .

پايانه هاي قابل حمل (Land Portable)

پايانه هاي قابل حمل نوعي از پايانه هاي صحرايي هستند كه در يك چمدان كوچك يا ساك متوسط و قابل حمل به وزن حدود 23 كيلوگرم قرار مي گيرند و از آنجا كه بيشتر توسط اشخاص حمل و نقل مي شوند به آنها Man portable نيز مي گويند. بعضي از كارخانجات سازنده، اين پايانه ها را با آنتن تاشو (چتري) مي سازند. از اين پايانه ها معمولا براي ارتباط تلفني استفاده مي شود و فاقد تجهيزات تلكس هستند در حالي كه قابليت اين كار را دارند.

پايانه هاي خودرويي (Vehicle Mounted)

نوعي از پايانه هاي صحرايي هستند كه بيشتر براي ارتباط تلفني روي وسايل حمل و نقل زميني مانند خودروهاي شخصي ، كاميون ها ، اتوبوس ها، قطارها و ... نصب مي شوند. آنتن آنها متحرك است و مي تواند همراه با جابه جايي و تغيير جهت وسيله نقليه ، ماهواره را ردگيري كند و همواره به سمت آن تنظيم بماند. در صورتي كه اين پايانه ها (و يا پايانه هاي دريايي ) به يك گيرنده تعيين موقعيت جغرافيايي (GPS) مجهز شوند ، اين امكان را براي شركت هاي حمل و نقل فراهم مي كنند كه بتوانند از راه دور ناوگان خود را ردگيري كنند و در هر لحظه از موقعيت وسايل نقليه خود مطلع شوند .

درگاه هاي موجود روي پايانه هاي اينمارست –A

روي  بدنه اغلب پايانه هاي اينمارست –A تعداد سه درگاه ارتباطي (port ) وجود دارد كه عبارتند از :

RJ-11 : از اين درگاه براي وصل كردن دو سيم تلفن معمولي به پايانه استفاده مي شود.

RJ-45 : اين درگاه براي متصل كردن ماشين دورنگار و تلكس و ساير وسايل ارتباط داده اي سرعت متوسط به پايانه مورد استفاده قرار مي گيرد.

V-35 : براي متصل كردن رايانه به پايانه براي ارتباط داده اي سرعت بالا استفاده مي شود.

انواع كانال هاي ارتباطي اينمارست A

انجام فعل و انفعالاتي از قبيل درخواست تخصيص كانال ، سيگنال دهي بين ايستگاه هماهنگي شبكه و ايستگاه زميني و پايانه مستلزم استفاده از كانال هاي ارتباطي مختلفي مي باشد كه عبارتند از :

1-   كانال درخواست پايانه : پايانه از اين كانال براي ارسال پيام درخواست تخصيص كانال به ايستگاه هماهنگي و ايستگاه زميني استفاده مي كند. ايستگاه هاي زميني و هماهنگي همواره اين كانال را پايش مي كنند.

2-   كانال سيگنال دهي ايستگاه زميني :اين كانال براي ارسال پيام هاي سيگنال دهي از ايستگاه زميني به ايستگاه هماهنگي مورد استفاده قرار مي گيرد.

3-   كانال سيگنال دهي مشترك :هر ايستگاه هماهنگي معمولا داراي دو كانال موسوم به " كانال سيگنال دهي مشترك" است كه TDM0 و TDM1 نام دارند و براي حمل هم زمان پيام هاي سيگنال دهي به ايستگاه هاي زميني و پايانه ها مورد استفاده قرار مي گيرند.

4-   كانال هاي FM : اين كانال ها براي ارسال و دريافت برخواني تلفن و دورنگار و داده اي توسط ايستگاه زميني و پايانه مورد استفاده قرار مي گيرند. نوع مدوله سازي اين كانا ها به صورت FM است و به صورت SCPC تخصيص مي يابند.

5-   كانال TDM : اين كانال توسط ايستگاه زميني براي حمل پيام هاي تلكس به پايانه مورد استفاده قرار مي گيرد.

6-    كانال TDMA : اين كانال براي حمل پيام هاي تلكس از پايانه به ايستگاه زميني مورد استفاده قرار مي گيرد. 

 

 

 

 

 

 

ب

Base band (باند پايه )

زماني كه همه پهناي باند يك مدار براي حمل تنها يك سيگنال مورد استفاده قرار مي گيرد گفته مي شود كه مدار در مد باند پايه عمل مي كند . كه بيشتر اين مد براي سيگنال هاي ديجيتالي استفاده مي­شود.

 

 

 wide band (باند پهن)

 

به پهناي باندي كه براي حمل چند سيگنال به طور همزمان مورد استفاده قرار مي گيرد ، گفته میشود  كه مدار در مد باند پهن عمل مي كند.

 

channel band (باند کانال)

 

 دستگاهي كه از آن براي تبديل خطوط E1 به خطوط معمولي و (برعكس ) استفاده مي شود.

 

Malware (بدافزار)

 

بدافزار ، نام عمومی نرم افزارهایی ست از جنس کرم یا ویروس رایانه ای و یا هر نرم افزاری که به کاربران ، ضرر و زیانی مادی یا معنوی برساند.البته برخی از " جاسوس افزارها " یا spywares از جنس بدافزارند و برخی دیگر ، خوش خیم اند. زیرا هدف از تدوین و به کارگیری آن ها ، شناخت رفتار مشتریان و کاربران در جهت ، بهبود خدمات و ارضای به موقع نیازهای ایشان از سوی بازاریابان و بهره برداران است.

 

Back bone (بك بن )

 

بك بن ها معمولا شاهراهايي از جنس فيبر نوري هستند كه براي انتقال داده ها  در حجم وسيع وبا حداكثر سرعت ممكن طراحي شده اند. این شاهراه‌ها از چندین فیبر نوری در هم تنیده تشكیل شده‌اند تا ظرفیت انتقال داده‌هایشان بیشتر شود.اولین بك‌بُن دنیا در سال 1987 توسط بنیاد ملی علم آمریكا    (NFS) طراحي شد كه NSFNET نام داشت.

 

 

 

 

 

Bluetooth ( بلوتوث)

 

یک پروتکل بی سیم با شعاع کوتاه است که امكان مي­دهد دستگاههای متحرک از جمله تلفنهای همراه اطلاعات و برنامه های کاربردی را بدون نگرانی از نداشتن سیم یا کابل رابط و یا ناسازگار بودن رابط ها به اشتراک بگذارند.

 

 Bukht (بوخت)

 

بوخت یک شماره اختصاصی ازمکان قرارگیری رانژه خط مشترک درMDF مخابرات میباشد،که شامل 3 بخش : ردیف - طبقه – اتصالی است . هر خط تلفن بوخت اختصاصي خود را دارد که بااستفاده ازهمین بوخت مسئولین مخابرات میتوانند محل دقیق رانژه شدن خط مشترک راپیداکنند .

 

BTS مخفف Base Tranceiver Station (بي تي اس)

 

به معناي ايستگاه فرستنده-گيرنده پايه مي باشد و در واقع به آنتن هايی اطلاق مي­شود که امواج را از شبکه های ارتباطی (مانند همراه اول) دریافت  کرده و به گوشی  های تلفن همراه (و يا برعكس ) ارسال میکنند .

 

Wireless (بي سيم )

 

به تكنولوژي ارتباطيي اطلاق مي شود كه در آن به جاي سيم و كابل ،  از امواج راديويي، مادون قرمز و مايكروويو براي انتقال سيگنال بين دو دستگاه استفاده مي شود. تبادل اطلاعات در اين روش از طريق  آنتن هاي فرستنده و گيرنده كه در مبدأ و مقصد مي باشند ، صورت مي گيرد.

 

 

 

 

 

پ

 

Daemon (پاسگر)

 

"دمن" در قلمرو فاوا ، برنامه ای است هشداردهنده به ارسال کننده های نامه های الکترونیکی به نشانی هایی که یا نادرست هستند و یا دیگر در اینترنت وجود ندارند.به همین مناسبت فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، آن را " پاسگر " می خواند زیرا در صورت نادرست بودن نشانی گیرنده ، مانع از گم و گور شدن متن پیام ارسالی می شود و عین ضمایم ارسالی به نشانی غلط را به صندوق پست الکترونیکی فرستنده باز می گرداند تا شخص ارسال کننده ، به تصحیح نشانی گیرنده اقدام کند.

 

پارکینگ

 

پارکینگ محلی درکامپیوترکنسول است که روزانه شماره هايی درآن ثبت میگردد. علت ثبت اين شماره ها  درپارکینگ ،قطع نکردن گوشی تلفن،درست قرار ندادن گوشی و اتصالی داخلی مشترک میباشد كه این شماره ها روزانه توسط مسئول سالن بهMDF  جهت قطع آنها گزارش میشود .

 

process (پردازه )

 

يك برنامه در حال اجرا بر روي سيستم عامل است . كه مي تواند در يكي از سه حالت اجرا – تعليق و آماده اجرا قرار داشته باشد.

 

WAP مخفف Wireless Application Protocol (پروتكل كاربردي بي سيم )

 

 پروتکل اپلیکیشن های بیسیم همان گونه که ازنامش پیداست بستری برای فراهم آوردن ارتباطات سیارتحت شبکه میباشد. این امکانات برای اتصال به اینترنت ازطریق گوشی موبایل رافراهم میکند .

 

post (پست)

 

ترمینالی است درنزديكي مشترك، که جهت تقسیم خطوط تلفنی مورد استفاده قرارمیگیرد به بیان دیگر پست آخرین قسمت تجهیزات اپراتوری مخابرات قبل از رسیدن  کابل مسی به محل مشترک است که وظیفه آن تقسیم خطوط است.

 

 

 

BRIDGE (پل)

 

 پل ابزاري است كه دو يا چند شبكه LAN را به هم متصل مي كند .شبكه ها كه از طريق پل به هم متصل مي شوند مي توانند همگون (اترنت) و يا غير همگون (اترنت بي سيم ) باشند . يك پل مانند یک  سوئيچ براساس آدرس هاي درج شده عمل مي كند. آنها همچنین میتوانندجریان داده ها و خطاهایی را که درحین ارسال داده ها رخ میدهد کنترل نمایند.

 

Bandwidth (پهناي باند)

 

به میزان معینی دیتا که می تواند در واحد زمان منتقل گردد پهنای باند می گویند. پهنای باند به واحد بیت در ثانیه (bps) و یا بایت در ثانیه (Bps) و یا بسامد در ثانیه (هرتز  Hertz ) نشان داده می شود.

 

PCM مخفف Pulse Code Modulation (پي سي ام )

 

به معناي مدولاسيون پالس هاى كدشده است، روشى است كه در آن سيگنالهاي آنالوگِ نمونه برداري شده، به صورت ديجيتال در مي­آيند.

 

ت

 

Alarm Panel (تابلوخطاها)

 

تابلو خطا تابلويي است كه  درسالن دستگاه نصب شده  است وبه محض بروزاشکال درسیستم سوییچ،  از طريق ايجاد آلارم هاي سمعي و بصري مسئول مربوطه را آگاه ميسازد ..بعنوان مثال در صورت بروز مشكل  ،قسمتهای خاصی از Panel روشن شده وباصدای بوق خودبه ما هشدارمیدهد.

 

Electronic commerce(تجارت الكترونيك)

 

تجارت الكترونيك انجام كليه فعاليتهاي تجاري با استفاده از شبكه هاي ارتباطي كامپيوتري به ويژه اينترنت را گويند. به اين صورت كه ابتدا ، خريدار يا مصرف كننده به جستجوي يك مغازه مجازي از طريق اينترنت مي پردازد و كالا را از طريق web  يا پست الكترونيكي سفارش مي دهد و نهايتا كالا را تحويل مي گيرد.  تجارت الكترونيكي نوعي تجارت بدون كاغذ است.

 

تاريخچه تجارت الكترونيك

 

انسان از ابتداي خلقت تاكنون روشهاي تجاري متفاوتي را تجربه كرده است. در ابتدا سيستم تبادل كالا رايج بود. اين سيستم اشكالات فراواني داشت. اختراع پول اولين انقلاب در زمينه تجارت بود . زيرا ارزش آن مشخص بود ، حمل آن آسانتر بود ، فاسد نمي شد و همه طالب آن بودند. يك پيشرفت تكنيكي باعث رونق تجارت شد و آن هم ساخت كشتي بود. اكنون ، شبكه جهاني اينترنت همان كشتي است كه نه تنها خواص جغرافيايي ، بلكه اختلافات زماني را نيز كمرنگ نموده است.

 

تركيب تجارت و الكترونيك از سال 1970 آغاز شد. طبيعتا در اين ميان ، نقش بانك ها و موسسات اقتصادي در نقل و انتقال پول بسيار حياتي است. هنگامي كه در سال 1994 اينترنت قابليتهاي تجاري خود را علاوه بر جنبه هاي علمي و تحقيقاتي به نمايش گذاشت ، موسسات تجاري و بانكها در كشورهاي پيشرفته اولین نهادهایی بودند که تلاش جدی خود را برای استفاده هر چه بیشتر از این جریان بکار انداختند. محصول تلاش آنها نیز همان بانکداری الکترونیک امروزی است.

 

بانکداری و تجارت الکترونیک هم اکنون در جهان به عنوان یک بحث بسیار تخصصی و در عین حال، بسیار پیچیده تبدیل شده‌است و تطبیق آن با سیاستهای تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف نیاز به تحقیق و برنامه ریزی دقیق دارد.

 

 MDF مخفف Main distribution fram (تقسيم كننده اصلي )

 

تقسيم كننده اصلي در يك مركز تلفن  كه محل ارتباط كابلهاي مشتركين مركز با كابلهاي مشتركين خارج از مركز از طريق جامپرينگ مي باشد.

 

Operational amplifier (تقویت کننده عملیاتی)

 

تقويت کننده هاي عملياتي به اختصار آپ امپ ناميده مي شو ند و به صورت مدار مجتمع در دسترس مي باشند.اين تقويت کننده ها از پايداري بالايي برخوردارند و در واقع یک تقویت کننده ولتاژ با بهره ولتاژ بسیار بالا هستند  و معمولاً دارای یک سر خروجی و دو سر ورودی است که سرهای ورودی به صورت تفاضلی عمل می‌کنند . به عبارت دیگر این تقویت کننده اختلاف ولتاژ بین دو ورودی را تقویت می‌کند .

 

REPEATER (تکرارکننده)

 

تكرار كننده واحدي است مخابراتي كه سيگنال ديجيتال ورودي را دريافت و پس از تشخيص، آن را در خروجي به يك سيگنال عاري از نويز و بدون تضعيف باز توليد مي كند. گاهي از تكرار كننده ها به عنوان يك سوئيچ لايه اي ياد مي شود.

 

 

 

 

 

 

 

ج

 

Splitter (جداكننده)

 

از آنجايي كه سرويس ADSL بر روي خطوط تلفني موجود داير مي گردد ، براي جدا كردن Voice و data از يكديگر به منظور جلوگيري از ايجاد اختلال دو سرويس تلفن و اينترنت بر روي هم از قطعه اي كوچك به نام اسپليتر استفاده مي گردد .

 

خ

 

Digital Subscriber Line "DSL "(خط مشتركين ديجيتال نامتقارن)

 

 

 

به گروهي از تكنولوژيها گفته مي شود كه از پهناي باند استفاده نشده موجود در شبكه انتقال كابلهاي مسي به منظور ارائه سرويس هاي ديتاي سرعت بالا به مشتركان استفاده مي كند.

 

 

 

      Asymmetric Digital Subscriber Line "ADSL "(خط مشتركين ديجيتال نامتقارن)

 

  

 

  ADSL يا خطوط DSL نامتقارن نوعي از خطوط DSL است كه نرخ انتقال اطلاعات آن در مسير Down Stream (از سمت مركز مخابراتي به سمت مشترك ) بالاتر از مسير Upstrem (از سمت مشترك به سمت مركز مخابراتي) مي باشد .

 

 

 

Lease Line (خطوط اجاره اي )

 

اين نوع  خطوط  كه توسط شركت مخابرات اجاره داده مي شود به صورت 4 سيم و 2 سيم است.اين خطوط فاقد بوق آزاد و امكانات شماره گيري مي باشد  و ارتباط را به صورت دائم برقرار مي كند به همين جهت بسته به پهناي باند مورد درخواست تنها مبلغ اجاره به عنوان آبونمان تعيين و ماهيانه دريافت مي شود.

 

 

 

 

 

د

 

Duct (داكت )

 

شيار يا كانال محل عبور كابل بين هر يك از طبقات و يا هر يك از اطاق ها در مراكز و ايستگاههاي مايكرويو را گويند.

 

 

 

DRO

 

دستگاهي در سالن MDF  است كه در صورت استفاده غير مجاز از تلفن هاي كارتي ، بوق تلفن را قطع مي كند.

 

poll (دكل)

 

دكل ،  سازه اي بلند مي باشد كه در مخابرات از آن براي نصب آنتن هاي موبايل ، ديش هاي ماكروويو ، آنتن هاي راديو و ... استفاده مي شود و به انواع : دكل هاي خود ايستا ، خود ايستا چهارپايه ، خود ايستا سه پايه ، مهاري ، تك پايه و بازتابي تقسيم مي شود. مبنای طراحی دکل‌ها بر اساس بار ناشی از وزش باد وارد بر دکل می‌باشد. و در طراحی آن ها  از آئین‌نامه‌ها و استانداردهای متعددی از جمله : آئين نامه 2800 ايران  ، آئین نامه فولاد AISC و ... استفاده مي شود.

 

DSL مخفف Digital Subscriber Line (دي اس ال )

 

تكنولوژي انتقال پرسرعت داده­هاي ديجيتال بر روي خطوط تلفن

 

data (داده)

 

اطلاعاتي كه قابل پردازش ، ذخيره سازي و بازيابي توسط پايانه هاي هوشمند باشند  را داده گويند.

 

data center (دیتا سنتر )

 

 به مجموعه ای از سرویس دهنده ها، زیرساختارهای ارتباطی و تجهیزات دسترسی که به منظور ارائه ، نگه داری و پشتیبانی از میزبانی سرویس های اینترنتی بکارگرفته شده اند گفته میشود .

 

Firewall  (ديواره آتش ، سپرواره )

 

سپرواره  يا با ترجمه ي تحت اللفظي " ديواره آتش"  نرم افزاري ست كه كار كنترل دسترسي را بر عهده دارد و لذا از ترافيك مراجعات معيني كه داراي مجوزي صريح هستند ممانعت نمي كند و بخشي از ترافيك را كه داراي چنين مجوزي نيست مسدود مي كند.

 

در عمل دو نوع سپرواره ، در بازار نرم افزارهاي امنيتي – حفاظتي وجود دارند:

 

- سپرواره ي كاربردي ( در مدل ISO )

 

- سپرواره ي پالايش ( يا فيلترينگ )

 

نوع اول را به طور كلي " پراكسي " مي نامند و بر روي سيستم عامل هاي چند منظوره (مانند انواع ويندوز يا يونيكس ) نصب مي شود تا ورودي ها را كنترل كند.

 

نوع دوم ، سپرواره هايي هستند كه نحوه و مقررات انتقال ترافيك از يك شبكه به شبكه ديگر را مشخص ، به اين ترتيب خروجي ها را كنترل مي كند. هر دوي اين سپرواره ها بر اساس شماري از قواعد خط مشي ( Policy rules ) تعريف شده ، انجام وظيفه مي كنند.

 

Wikipedia  ( دانش نامه ي ويكي)

 

دانش نامه ي ويكي ، با نشاني اينترنتي en.Wikipedia.org آزادترين دانش نامه ي جهان است كه هر كاربر اينترنت مي تواند سهمي در تكميل محتويات آن داشته باشد. اين دانش نامه علاوه بر آزاد بودن ، از لحاظ تدوين ، مجاني نيز هست.

 

همچنين اين دانش نامه  به 253 زبان ، از جمله به فارسي ، عربي ، كردي ، پشتو و ... مي باشد.

 

براي آن كه دانش نامه ي ويكي به خط فارسي ، ظاهر شود كافي است به جاي دو حرف اول (en ) كه نماد " انگليسي " است حرف (fa  ) نوشته شود ( به اين صورت : fa.wikipedia.com    )

 

نوآوران اين دانش نامه ، دو نفر بودند به نام هاي " جيمي ويلز " و لري سنگر " كه در پانزدهم ژانويه 2001 آن را راه اندازي كردند و روي وب جهان گستر قرار دادند.

 

 

 

 

 

ر

 

راک

 

 سازه فلزي مكعب شكلي كه داخل آن تجهيزات ديگري مثل يونيت هاي يكسو كننده و يا مبدل و يا غيره قرار مي گيرد.

 

راکMDF

 

راك MDF  ، درهردوسمت مرکزومشترک، به صورت عمودی ودرظرفیتهای مختلف ازمتوسط تا زیاد ،برای اتصالات آنالوگ ودیجیتال استفاده میشود كه دراین راکها سیم بندی سریعتر و آسانترانجام میپذیرد .

 

رانژه كردن

 

برقراری ارتباط سیم مشترك با ترمینال های شركت سرویس دهنده (شركت مخابرات) را گویند.

 

Cloud Computing (رايانش ابري)

 

به معناي استفاده از منابع محاسباتي (شامل نرم افزار و سخت افزار) از طريق يك شبكه (عموما شبكه اينترنت) مي باشد.  بدين ترتيب شركتها مي توانند به جاي تهيه نرم افزار و سخت افزار  هاي گرانقيمت از سرويسهاي ابري استفاده كنند و در هزينهاي خود صرفه جويي كنند.

 

KeyTracker (ردگیر کلید)

 

ردگیر کلید، سخت افزاری ست کوچک که درانتهای کابل رابط صفحه کلید و کازه ی رایانه(computer case ) میان کابل صفحه کلید و کازه ، نصب می شود. نقش و کارکرد این سخت افزار ردگیری حروف ، اعداد و علائمی است که کاربر غافل از وجود چنین سخت افزاری ، با زدن روی کلیدهای صفحه کلید رایانه ، تولید کرده است.در واقع کار ردگیر کلید ، پی بردن به رفتار کاربران و مطالبی که می نویسند و تایپ می کنند و در نهایت ضبط و کشف کلید واژه ها و گذرواژه ها (pass words  ) و شماره های حساب بانکی و سایر رمز و رازهای شخص کاربر.

 

Boot  (راه اندازي )

 

بوت كردن يا راه اندازي رايانه يعني روشن كردن رايانه (با زدن كليد مربوطه ) و بارگذاري سيستم عامل در حافظه كامپيوتر است كه معمولا از ديسك سخت و گاهي از روي ديسك نرم انجام مي شود. (راه اندازي واژه مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسي به جاي boot  انگليسي است.)

 

relay (رله)

 

یک سوئیچ الکترونیکی که تحت کنترل مدار  الکترونیکی ديگر باز و بسته می شود. در اصل اين نوع سوئیچ با یک آهنربای مغناطیسی برای باز و بسته کردن یک یا چند اتصال عمل می کند. چون رله می تواند مدار خروجی پر قدرتی را نسبت به مدار ورودی کنترل کند می توان آن را به عنوان نوعی تقویت کننده در نظر گرفت.

 

Router (روتر)

 

روتر یکی از دستگاه های شبکه ای مهم و حیاتی است که از آن در شبکه های LAN و WAN استفاده می گردد. وظيفه­ي آن مسيردهي به بسته­هاي داده به بخشهاي مناسب در شبكه است.

 

 

 

 

 

 

 

 س

 

cable distribution head (سرکابل توزيع )

 

كابلهاي ورودي و خروجي كافو در داخل كافو به قطعاتي به نام سركابل بسته مي شوند كه ارتباط بين سركابلهاي ورودي و خروجي كافو به وسيله سيم رانژه انجام مي شود.

 

Selector  (سلكتور يا انتخابگر)

 

سيستم چرخان (Rotary ) تعدادي بازو است كه جهت انتخاب مسير با جريان الكتريكي در سيستم هاي آنالوگ به كار مي رود.

 

switch (سوئيچ )

 

عبارت است از مجموعه دستگاههايي (عملياتي) كه براي برقراري ارتباط بين دو ترمينال (مشترك يا ترانك ) در سالن دستگاه ( مركز تلفن ) استفاده مي شود.

 

signal (سیگنال)

 

به معني علامت يا نشانك  بوده و معمولا به يك كميت متغير با زمان كه حاوي اطلاعاتي باشد اطلاق مي گردد .

 

nalog Signal‏A (سیگنال انالوگ)

 

  سیگنال آنالوگ به سيگنالهايي اطلاق مي­شوند كه ماهيت پيوسته در زمان دارند.

 

Digital Signal (سیگنال ديجيتال )

 

سیگنال ديجيتال به سيگنالهايي اطلاق مي­شوند كه ماهيت گسسته در زمان دارند. با نمونه برداري از سيگنالهاي آنالوگ، مي­توان سيگنالهاي ديجيتال متناظر آنها را پديد آورد.

 

signaling (سیگنالینگ)

 

زبان ارتباطي بين دو سيم مي باشد كه در يك شبكه ارتباطي از سيگنالينگ جهت مبادله اطلاعات بين‌ بخش‌هاي مختلف استفاده مي‌شود و بعبارت ديگر زباني است كه تجهيزات مخابراتي را با يكديگر قادر به ارتباط مي‌سازد در سيستم‌هاي سوئيچينگ انواع سيگنالها براي برقراري ارتباط بين مراكز و مشتركين ارسال و دريافت مي‌شود كه اين سيگنالها شامل انواع اطلاعات نظير درخواست مكالمه، شماره مشترك خواسته شده نوع سرويس مورد تقاضا مشترك، نوع مسير و نحوه ارتباط آن با سيگنالهاي مراقبت و نظارت و همچنين اعلام وضعيت مشترك نظير بوق آزاد زنگ و غيره مي‌باشد.

 

 

 

 

 

Earth conductor ( سيم ارت يا زمين )

سيم ارت ، سيم اتصال به زمين است و هدف از استفاده از سيم ارت (زمين كردن ) اين است كه جرم بزرگ زمين به عنوان نقطه صفر در نظر گرفته شود و تمام قسمت هايي كه به زمين وصل شده اند هم پتانسيل زمين شوند يا به عبارتي پتانسيل صفر زمين را بگيرند.زمين كردن به دو علت انجام مي گيرد : 1) كاركردن صحيح سيستم هاي الكتريكي يا به عبارتي حفاظت از وسايل برقي ( زمين الكتريكي )    2) حفاظت از اشخاصي كه با دستگاه هاي برقي سروكار دارند ( زمين حفاظتي ) .

 

 

 

ش

 

telephone network (شبکه­ي تلفني)

 كليه كابل ها ، سيم هاي تلفني استفاده شده در محل يا شهر را  شبكه تلفني گويند .

LAN مخفف Local Area Network  (شبكه محلي)

 

  LAN يك شبكه كامپيوتري محلي و يك سيستم ارتباطي سرعت بالاست كه براي اتصال كامپيوترها و ديگر تجهيزات (مانند پرينتر ، اسكنر ، دستگاه كپي و...) به يكديگر طراحي شده است. گفتني است كه LAN براي ناحيه كوچك مانند يك ساختمان يا يك شركت و مانند آن طراحي شده است و در واقع يك شبكه كامپيوتري است كه به شما اجازه مي دهد تا از قطعات و تجهيزات كامپيوتري به صورت مشترك استفاده كنيد.از مزاياي ديگر شبكه محلي استفاده گروهي از اطلاعات است  كه از يك كامپيوتر مي توان اطلاعات موردنظر را به همه كامپيوترها انتقال داد. مسير انتقال اطلاعات معمولا كابل كواكسيال ، كابل دو سيم يا كابل فيبر نوري است.

ISP مخفف Internet Service Provider (شركت ارائه دهنده­ي خدمات اينترنت)

شركت هاي ISP  با استفاده از يك خط تلفن از شركت مخابرات و يا استفاده از امكانات ماهواره اي ، سرويس اينترنت را به  كاربر خود ارائه مي كنند. شركت Data  وابسته به شركت مخابرات ايران يكي از ISP هاي سطح كشور است كه پهناي باند مصرفي اينترنت را از طريق تجهيزا ماهواره خود دريافت كرده و بوسيله شركت DSL مخابرات آنرا بين مشتركين خود تقسيم مي كند . خدمان يك ISP  عبارت است از : سرعت بالاي دسترسي به اينترنت ، تلفن هاي اينترنتي سرويس دهنده voice  و سرويس دهنده هاي ايميل و....

ISDN مخففIntergeated Service Digital Network (شبكه سرويسهاي يكپارچه ديجيتال)

شبكه سرويسهاي يكپارچه ديجيتال در واقع یک شبکه مخابراتی دیجیتال عمومی است كه با استفاده از آن امكان انتقال صوت وداده­هاي ديجيتال را بطور همزمان فراهم مي­كند.

Shelf (شلف يا فرم يا يونيت)

در يك مركز تلفن به محلي اطلاق مي­شود كه كه كارت داخل آن قرار مي گيرد و تعدادي از آن در يك راك نصب مي شود.

pulse counter (شمارنده پالس)

سیستم تلفن برای صادر کردن قبض مشترکان خود ،  برای هر مشترک یک شمارنده یا کنتور دارد. زمانی که شما تماسی برقرار می کنید این شمارنده شروع به شمارش می کند که به هر شماره ای که می اندازد یک پالس گفته می شود. فاصله زمانی بین دو پالس بستگی به نوع تماس شما دارد.

      Busbar(شينه )

شينه ميله يا نواري فلزي كه در انتقال الكتريسيته به داخل سيستمهاي مختلف استفاده مي­شود‍.

غ

غلاف کابل

غلاف کابل جهت محافظت کابل در برابر صدمات و ضربات مکانیکی به صورت یک لایه خارجی بر روی عایق کابل کشیده می شود . جنس غلاف کابل از ماده PVC و یا از فلز سرب است .

 

 

 ف

 

فاواژه

 

فاواژه تلفیقی است از "فا" (فناوري اطلاعات) , "فاوا" (فناوري اطلاعات و ارتباطات ) و "واژه " ساخته شده است و منظور از" فاواژه " يعني زبان خاص ادارات ، كارشناسان و نامه نگاري هاي مخابراتي ها ، واژه و اصطلاحي مربوط به حوزه هاي فا و فاوا است.

 

transmitter (فرستنده)

 

فرستنده در سیستم های مخابراتی به این گونه عمل میکند که ابتدا سيگنال ورودي را پردازش مي كند تا يك سيگنال مخابراتي مناسب با مشخصات كانال انتقال ايجاد كند و سپس سيگنالها را ارسال مي­كند. پردازش سيگنال براي انتقال تقريباً هميشه با مدولاسيون همراه است و مي تواند شامل كد گذاري هم بشود.

 

frequency (فرکانس يا بسامد)

 

فرکانس تعداد تکرار اتفاقی در واحد زمان است. برای محاسبه فرکانس بر روی یک بازه زمانی ثابت، تعداد دفعات وقوع یک حادثه را در آن بازه می شماریم و سپس این تعداد را بر طول بازه زمانی تقسیم می کنیم. در اندازه گیری فرکانس صدا، امواج الکترومغناطیسی (مانند امواج رادیویی یا نور )، سیگنال های الکتریکی یا دیگر امواج، فرکانس بر حسب هرتز، تعداد سیکل های شکل موج تکراری است. اگر موج یک صدا باشد، فرکانس آن چیزی است که زیر و بمی این موج را مشخص می کند.

 

 DDF مخفف Digital distribution frame (فـِرِمِ توزيع ديجيتال)

 

محلي است كه ارتباط كابل كواكسيال مركز با قسمت PCM را از طريق جامپرينگ ارتباط مي دهد.

 

IDF  مخفف Intermediate distribution frame (فـِرِمِ توزيع مياني )

 

يك تقسيم كننده مياني است كه جهت ارتباط ورودي و خروجي و در سيستمهاي ديجيتال جهت كابلهاي آلارم در مركز نصب مي شود. 

 

LOM مخفف List of material (فهرست تجهيزات)

 

مستندي است كه در سفارش سيستمها، فهرست كامل اجزا و قطعات و تجهيزات لازم سيستم در آن درج شده است.

 

Optical fiber(فيبر نوري)

 

فيبرنوری به عنوان محيطی برای انتقال امواج نوری و به منظور انتقال داده­ها با سرعت بالا مورد استفاده قرار می گيرد و از تار شيشه ای ساخته می شود. سطح مقطع فيبرنوری شامل سه ناحيه به طور مجزا می باشد که عبارتند از : 1. Core يا همان هسته 2. Clad يا همان غلاف با ضريب شکست متفاوت نسبت به هسته 3. Coating يا همان روکش محافظ که از جنس پلاستيک می باشد.

 

از مزاياي فيبرنوري مي توان به ارزانتر بودن ، ظرفيت بالا ، استفاده از سيگنال هاي نوري ،تضعيف كم و عدم القا در فيبرهاي ديگر، مصرف پايين برق ، غير اشتعال زا بودن، وزن كم و انعطاف پذير بودن آن اشاره كرد.

 

انواع فيبرنوري شامل :

 

1)      تك حالته : يه منظور ارسال يك سيگنال در هر فيبر استفاده مي شود  (تلفن )

 

              2)    چند حالته : چندين سيگنال در يك فيبر استفاده مي شود ( كامپيوتر)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          اصطلاحات فيبر نوري

 

Main (خط اصلي)

 

مسير اصلي فيبرهاي نوري زير بار را گويند.

 

Stand by (آماده به كار)

 

مسيرهاي رزرو فيبرنوري را گويند كه در موقعيت هاي مختلف از جمله قطع يا خرابي مسير اصلي مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

 Power meter (توان سنج)

دستگاه اندازه گيري افت خط كه با ارسال سيگنال مشخص از يك طرف ، مقدار تضعيف واقعي را در طرف ديگر محاسبه مي نمايد.

Fusion (فيوژن - همجوشي)

فيوژن فيبر نوري به معناي جوش دادن و اتصال تارهاي فيبرنوري است.

Fusion splicer (پيوند دهنده)

دستگاه مخصوصي كه عمليات فيوژن (جوش دادن تارهاي فيبرنوري ) را انجام مي دهد.

O.T.D.R مخفف Optical time-domain reflectometer (بازتاب سنج نوري )

اندازه گيري انعكاس نوري در واحد زمان كه شامل : اندازه گيري طول خط ، افت خط ، افت كلي و افت واحد طول خط و همچنين افت كليه قسمتهاي تشكيل دهنده خط ( كانكتور ، ....) را گويند. از طريق يك دستگاه O.T.D.R مي توان طول و تضعيف يك فيبر نوري ( شامل تكه هاي فيوژن شده و سركابل ها ) را محاسبه كرد ، همچنين ايراداتي از قبيل پارگي ها و تلفات توان فيبر را ديد و محل آن را مشخص كرد.

Core (هسته )

هسته­ي نازك شيشه اي در مركز فيبر كه سيگنال هاي نوري در آن حركت مي كنند. در داخل هسته از ديودها و يا ليزرهاي انعكاسي استفاده مي شود تا مانع از خروج پرتوهاي نور از كابل شود.

Clad (غلاف)

لايه مياني تار نوري كه از جنس شيشه مي باشد و دورتادور هسته را احاطه كرده و باعث برگشت نور منعكس شده به هسته مي گردد. پوشش هسته به منحرف نشدن پرتوها كمك مي كند. ضريب انعكاس اين لايه از هسته كمتر بوده و موجب شكست كامل نور تابيده شده به ديواره هسته مي گردد.

Coating (  روكش)

روكشي پلاستيكي كه بر روي كلد قرار مي گيرد و باعث حفاظت فيزيكي فيبر درمقابل رطوبت و ساير موارد آسيب پذير است.

Core  stripper  (پوست كن هسته)

ابزاري است جهت برداشت روكش فيبرنوري و آماده نمودن آن جهت انجام فيوژن

Cutter (  برشگر)

ابزاري است كه بر روي فيوژن نصب مي گردد و وظيفه آن ايجاد يك برش مناسب بر روي فيبر است.

 

 

 

 

ك

 

cable (كابل)

 

به هر نوع هادی که بتواند جریان برق را از خود عبور دهد و توسط موادی از محیط اطراف خود عایق شده باشد ، کابل مي گويند.

 

abonement cable (کابل آبونه)

 

كابلي كه از كافو تا پست ها كشيده مي شود را گويند.

 

  cataber (کابل برگردان)

 

در بعضی از کافو ها به دلیل تقاضای زياد شماره  تلفن، کافو ها پر می شود و مخابرات ناچارا  بعضی از شماره ها را به کافو های خلوت انتقال مي دهد  که به این کار ، کابل برگردان می گویند. البته کابل برگردان در MDF هم می تواند انجام شود.

 

optical fiber cable (كابل فيبر نوري)

 

کابل فیبرنوری فناوری انتقال پالس‌های نوری است که هر کدام از آنها دارای یک مغز نازکتر از موی انسان است و توسط غلافی با شاخص انعکاس بسیار پایین احاطه می‌شود. فیبر نوری به دلیل کوچک‌تر و سبک‌تر بودن از سیم مسی و همچنین مصونیت بالاتر در برابر تداخلات الکتریکی طی دو دهه اخیر به شکل گسترده‌ای مورد استفاده طراحان شبکه‌های انتقال دیتا قرار گرفته و به اساسی‌ترین عناصر ارتباطی در شبکه‌های زیرساخت مخابراتی کشورها از جمله ایران مبدل شده است.

 

optical cabinet (كافوي نوري)

 

صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری وخروجی آن کابل مسی میباشد را كافوي نوري گويند.

 

Unicode ( كد واحد)

 

"كد واحد " يا "يوني كد " معياري بين المللي براي تبديل متون به رشته هاي عددي قابل ذخيره ( 1 و 0 ) در كامپوتر است كه كامل تر از بقيه استانداردهاي موجود  (همچون كد اسكي)  به رفع نيازهاي مربوط به تبادل اطلاعات چند زبانه پرداخته است.  . "يوني كد" يك كدبندي 16 بيتي است كه به كمك آن مي­توان 65536 تركيب مختلف را ايجاد كرد، در نتيجه­ حروف همه زبان هاي دنيا و تمامي علائم رايج در دنيا را مي­توان كدبندي نمود.

 

remote control (كنترل از راه دور )

 

دستگاهی است که تنظیمات دلخواه کاربررابه صورت سیگنالهای الکتریکی به برد گیرنده سیگنال ارسال میکند.

 

error control (کنترل خطا)

 

به هر مكانيزمي كه بين گيرنده و فرستنده توافق مي شود تا براساس آن صحت داده هاي دريافتي تضمين شود ،مكانيزم كنترل خطا گفته مي شود.

Diversity ( گوناگوني يا دايور سيتي)

در خطوط راديويي استفاده مي شود و به سه صورت زير است:

الف) SD ( Space Diversity ) : در سمت فرستنده از يك آنتن و در سمت گيرنده از دو آنتن استفاده شده كه با فاصله­اي  از همديگر نصب شده اند كه جهت مقايسه و انتخاب سيگنال بهتر استفاده مي شود.

ب) FD (Frequency Diversity ) : در اين حالت در هر دو طرف از دو آنتن استفاده مي شود و بيس باند با دو فركانس RF به طرف مقابل ارسال مي گردد و در جهت گيرنده دو فركانس انتخاب و پس از آشكار سازي بيس باند ، بهترين سيگنال انتخاب مي گردد.

 

ج) PhD ( Phase Diversity  ) : فركانس RF در دو فاز مختلف ارسال مي شود و در سمت مقابل پس از انتخاب و آشكار سازي هر دو فاز بهترين سيگنال ارسال مي شود.

 

 

ل

 

LINK (لینک)

 

به هر مسير انتقال گفته مي شود و به هر دسته از LINK ها يك مسير (Route ) گفته مي شود . جنس لينك از سيم مسي ، كابل كواكسيال ، فيبرنوري و...است .

 

 

 

 

 

 

م

Sort مرتب سازي  

به مرتب سازي داده­ها به صورت صعودي يا نزولي اطلاق مي­شود

مودم ADSL

 

وسيله اي است كه به منظور اتصال يك كامپيوتر به خط تلفني كه بر روي آن سرويس ADSL داير شده بكار مي رود و وظيفه مدولاسيون اطلاعات ارسالي به سمت تجهيزات DSLAM مركز مخابراتي و دمدولاسيون اطلاعات دريافتي از سمت تجهيزات DSLAM مركز مخابراتي را به عهده دارد .

 

انواع تنظيمات مودم  :

 

 اكثر مودم ها را مي توان به دو صورت تنظيم كرد : PPPOE و Bridge

 

PPPOE : اگر مودم در حالت PPPOE قرار گيرد ، لازم است تنظيماتي در مودم انجام شود و password , username سرويس ADSL در مودم set گردد.

 

Bridge : اگر مودم در حالت Bridge قرار گيرد ، بايد تنظيمات PPPOE روي ويندوز انجام شود . بدين منظور بايد يك BroadBond Connection (PPPOE     ) در ويندوز ساخته شده و password ,username سرويس ADSL در آن set گردد.

 

 

 

Digital Subscriber Line Access Multiplexer" DSLAM" (مالتي پلكسر دسترسي خطوط مشتركين ديجيتال)

 

  دستگاهي است كه اغلب در مراكز تلفني اپراتورهاي مخابراتي قرار گرفته و چندين خط DSL  را با استفاده از تكنيك هاي مالتي پلكسينگ   به يك كانال پرظرفيت مخابراتي ديجيتال سرعت بالا متصل مي كند .

 

OMC مخفف Operating and Maintenance Center (مركز عمليات و نگهداري ) 

 

مركز عمليات و نگهداري ، مكاني است كه قابليت كنترل و پشتيباني مراكز مرتبط با خود را دارد .به عبارتي از يك مركز مي توان چندين مركز در يك شهر يا استان و يا كشور را كنترل نمود و در صورت ارسال آلارم از مراكز  تابعه، اين مركز به صورت اتوماتيك  وظيفه نظارت و حفظ امنيت را بر عهده دارد.

 

 

 

 ن

 

Navigator(ناوشگر)

 

ناوشگر ، سخت افزاری ست کوچک ، به اندازه ی ابعاد یک دفترچه ی A6 یعنی کوچک تر از کف دست یک بزرگسال که به طریق چند رسانه ای ( با تصویر، پویا نمایی و صوت ) اطلاعات جاده ای مربوط به طول ، عرض و ارتفاع جغرافیایی و سمت و سوی حرکت خودروی حامل ناوشگر را که می تواند دوچرخه ، موتور سیکلت ، سواری ، بال گرد و یا حتی خود انسان ( عابر پیاده یا سواره بر اسب یا ..) باشد  نشان دهد و بازگو کند.

 

 

 

Patch (وصله نرم­افزاري)

نرم افزاري كه جهت ارتقاء  سيستم و رفع نقايص (براي مثال در يك مركز تلفن و يا شبكه مخابرات)  در سيستم لود مي شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
قبلی بعدی
سیستم جدید ارتباط هوشمند sptt

سیستم جدید ارتباط هوشمند sptt

Posted on 11-03-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

سرویس جدید رادیوی هوشمند با قابلیت های کاربردی در حوزه فناوری و مخابرات         ادامه مطلب

سیستم جدید و پیشرفته مانیتورینگ رادیو - سرویس ویژه مراکز

سیستم جدید و پیشرفته مانیتورینگ رادیو - سرویس ویژه…

Posted on 22-01-1390 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

اولین سرویس مانیتورینگ و مستند سازی مکالمات رادیویی با محیطی کاربر پسند و فارسی توسط مجموعه آ د پارس رونمایی... ادامه مطلب

VOI ایرانی در راه ساخت توسط آ د پارس

VOI ایرانی در راه ساخت توسط آ د پارس

Posted on 02-01-777 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

اولین سیستم مکالمه رادیویی ROI ایرانی با امکانات بهره برداری در شبکه های ضعیف و بدون زیر ساخت های POL... ادامه مطلب

سیستم مدیریت و کنترل مراکز حفاظتی

سیستم مدیریت و کنترل مراکز حفاظتی

Posted on 22-01-1390 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

سیستم مدیریت و کنترل مراکز حفاظتی ادامه مطلب

سیستم ارتباط تونل

سیستم ارتباط تونل

Posted on 20-05-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

Everyone expects RF communication to continue uninterrupted when entering a road tunnel. RF systems in tunnels usually combine several communication... ادامه مطلب

اخبار شرکت | اطلاع از آخرین رویدادهای شرکت

 • 1
 • 2
 • 3
قبلی بعدی

مقاله:خطرات امواج رادیویی (موبایل ؛ وایرلس، دکل BT…

Posted on 04-08-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

مقاله:خطرات امواج رادیویی (موبایل ؛ وایرلس، دکل BTS و جمر ها) بر روی بدن انسان و مقابله با آن یکی... ادامه مطلب

مضرات wifi

Posted on 04-08-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

      از مضرات wifi برای سلامتی چه می دانیدخطرات و زیان‌های جسمی آن چگونه اند؟اختلالات ذهنی ،سرطان مغز از شایع ترین... ادامه مطلب

فرستنده-گیرنده

Posted on 01-07-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

  ترنسیور (فرستنده-گیرنده) در مباحث مهندسی مخابرات عبارت است دستگاهی متشکل از یک فرستنده و یک گیرنده که با هم مجتمع... ادامه مطلب

امواج رادیویی بر بستر فیبر نوری

Posted on 01-07-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

فناوری امواج رادیویی بر بستر فیبر نوری (به انگلیسی: Radio over Fiber) یا به طور خلاصه RoF به نوعی فناوری... ادامه مطلب

فرق بین PAP و ISP چیست ؟ برگرفته شده از وبلاگ رس…

Posted on 31-06-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

فرق بین PAP و ISP چیست ؟ بررسی پپ: وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات بدین منظور به تعدادی از شرکت‌های خصوصی مجوز... ادامه مطلب

سیستم ارتباط تونل

Posted on 20-05-1395 in آخرین تحقیقات | مطالب مربوط به شرکت

Everyone expects RF communication to continue uninterrupted when entering a road tunnel. RF systems in tunnels usually combine several communication... ادامه مطلب

ساخت تجهیزات ایرانی | ساخت و تولید سیستم های ایرانی

ساخت و تولید سیستم های ایرانی و سفارشی

راهکار های خاص | ارائه سیستم های خاص عملیاتی

سیستم های مدیریتی خاص عملیاتی و مدرن رادیویی به منظور بهره برداری موثر

تحقیق و توسعه | تحقیق و توسعه رادیو آنالوگ و دیجیتال

به روز رسانی و تکمیل فرایند های عملیاتی سیستم های رادیو

امنیت رادیو| تولید کد کننده سیستم های رادیویی

مشاوره و اجرای سیستم های رمزگزاری اطلاعات به روش های موثر و ایرانی

تعدادی از مشتریان | نظرات مشتریان درباره شرکت ما

 • واووو خیلی هیجان زده شدم در مورد این قرارداد
  واووو خیلی هیجان زده شدم در مورد این قرارداد
  Robertمن از همکاری با شرکت شما خیلی هیجان زده و خوشبخت شده ام، این همکاری برای من بسیار خوب بوده است.

  امیدوار هستم در پروژه های بعدی هم با شما همکاری داشته باشم.

  بدون نام  - نام شرکت

 • طراحی و پشتیبانی عالی هست، از شما متشکرم
  طراحی و پشتیبانی عالی هست، از شما متشکرم
  طراحی و پشتیبانی عالی هست، از شما متشکرم و امیدوار هستم شما همیشه در کار خود موفق و پیروز باشید.

  طراح سیستم مدیریت تجهیزات رادیویی بسیار کار دشولریست .خدا کمک کنه تا افتخار برای ایران بیافرینید.

  موسوی - نام شرکت

اشتراک در خبرنامه ما | اطلاع از آخرین رویدادهای سایت

برای اطلاع از آخرین رویدادهای سایت در خبرنامه سایت عضو شوید.

خواندن اخبار سایت به صورت
.

تماس سریع با ما | تمام موارد مورد نیاز خود را با ما مطرح کنید

ایمیل
موضوع
پیام